בראש של מוש

ד"ר יובל קרניאל צילום מתוך ויקיפדיה
ד"ר יובל קרניאל צילום מתוך ויקיפדיה

"התקשורת שלנו חולה"

"התקשורת שלנו חולה במחלה קשה. חלק גדול מהמחלה שלה הוא שהיא מוטה, שהיא נגועה בבעלות צולבת, רודפת אחרי הרייטינג ומציגה רמה נמוכה מאוד", כך אומר ד"ר יובל קרניאל, חוקר תרבות תקשורת ואינטרנט, שהתארח בתכנית "בראש של מוש" ברדיו החברתי הראשון.

כשנשאל האם התקשורת שמאלנית, כפי שחלק מהעם סבור, הוא הפתיע ואמר כי "התקשורת ימנית והיא מלבה כל הזמן רגשות לאומניים".

 

ערוץ 14 צילום נטלי פורטי
ערוץ 14 צילום נטלי פורטי

 

כשנתניהו אומר שהתקשורת שמאלנית הוא טועה?

"הוא אומר את זה לא על סמך ידע, אלא מתוך אג'נדה פוליטית. מי כמוהו יודע שהתקשורת ימנית. הוא משתמש בתקשורת הזו. אחד הכלים הגדולים בתקשורת, ישראל היום, הפך את התקשורת לעוד יותר ימנית, אבל היא הייתה ימנית עוד לפני כן. היא ימנית ומיליטריסטית. התקשורת צריכה לשרת את האזרחים ולפעול למען זכויות אדם, אבל בפועל היא משרתת את השלטון".

בעניין זה הוא אומר שלא צריך את ערוץ 14, כי לדבריו ערוץ 12 ו-13 הם ימניים באותה מידה.

מה לגבי ערוץ 11?

"הוא עושה עבודה לא רעה. למעשה זה ערוץ הטלוויזיה האמיתי היחיד שקיים היום, אבל כשאתה רואה את נתוני הצפייה אתה מבין שאנשים לא רוצים לצרוך תקשורת מהסוג הזה".

 


ישראל היום צילום נטלי פורטי

 

קרניאל עמד בראש החטיבה למשפט, תקשורת וטכנולוגיה במכללה האקדמית למשפטים ברמת גן, והקים את התוכנית המשולבת למשפטים ותקשורת במסלול האקדמי של המכללה למינהל. היה חבר מליאת רשות השידור ושימש יו"ר ועדת האתיקה שלה. בשנת 2007 הצטרף למרכז הבינתחומי הרצליה לצורך הקמת בית הספר לתקשורת.

יש לו ביקורת קשה על תרבות הדיבור בתקשורת שלמעשה כבר לא קיימת. "איבדנו את היכולת לשוחח, להקשיב, להתמודד עם רעיונות", הוא אומר. "כל עולם הרוח שלנו בשקיעה ולתקשורת יש תפקיד גדול בזה".

 

מערכת חדשות צילום נטלי פורטי

 

לי יש הרגשה שהעיתונאים שכחו לשאול שאלות. הם אומרים את דעתם ומצפים שהמרואיין יגיב אליהן. זו רק תחושה שלי?

"זה ניתוח מאוד נכון. העיתונאים הפסיקו להיות עיתונאים. הם למעשה שחקנים. הם מתעניינים רק בעצמם ובדעות שלהם, ברייטינג שלהם. הם לגמרי לא מתעניינים בבני אדם. הם משוכנעים שהם הסיפור".

 

ערוץ 14 צילום נטלי פורטי

 

קרניאל עוסק במחקר בנושאים של תרבות דיגיטלית, אובדן הפרטיות, ייצוג של אידאולוגיה וערכים בטקסטים פופולריים, וכן בדיני תקשורת ואינטרנט, והוא פעיל בתחום חופש הביטוי, חופש העיתונות וזכות הציבור לדעת.

צפו בראיון ברדיו החברתי: