בראש של מוש

אסלאם
אסלאם

"מתחת לאף שלנו צומחת בישראל מדינה אסלמית"

מי אחראי על גל הטרור שפוקד בימים אלה את ישראל? האם הוא קשור לדעאש ולטהרן וכיצד מונעים – אם ניתן בכלל – משלטון האייטולות להחזיק בפצצה גרעינית? כל השאלות האלה ועוד הרבה יותר עמדו במרכז הריאיון המרתק שנערך עם המזרחן ד"ר מרדכי קידר במסגרת התכנית "בראש של מוש" ברדיו החברתי.

זו השתתפותו השנייה של ד"ר קידר בתכניתו של מוש. בפעם הקודמת הסביר קידר כי "אנחנו מדברים מערבית, הגיע הזמן שנדבר ערבית" כשהכוונה שהמנהיגים בישראל לא מבינים את הקודים של שכנינו – מה שמקשה על יצירת דיאלוג והתמודדות עם איומים.

מרדכי קידר צילום בראש של מוש
מרדכי קידר צילום בראש של מוש

הפעם התייחס קידר לגל הטרור שפוקד את ישראל בימים אלה. זה התחיל ברצח בבאר שבע, שבו נרצחו ארבעה עוברי אורח והמשיך לפיגוע בחדרה (שהתרחש זמן קצר לאחר סיום התכנית) ובו נרצחו שני בני אדם.

יו"ר מפלגת רע"מ, מנסור עבאס, פרסם הודעת גינוי ובה אמר כי "מדובר בפשע מזעזע. אין ולא יכולה להיות שום הצדקה לפגיעה באזרחים".

קידר לא התרשם מהודעת הגינוי הזו וכינה אותה "העמדת פנים שמטרתה לשרוד בכנסת. צריך לשאול אותו פעם אחת בלבד האם הוא חושב שלמדינת ישראל יש זכות קיום כמדינה יהודית. ברגע שהוא יענה את האמת יוסרו המסכות. מדינת ישראל צריכה להוציא את רע"מ מחוץ לחוק. לא ייתכן שהמדינה תאפשר לארגונים שרוצים בהשמדתה לפעול בתוכה".

 

לדבריו, "הסיבה לטרור בנגב היא לא חוסר רק משילות אלא העובדה הפשוטה שמתחת לאף שלנו צומחת בישראל מדינה אסלמית".

מה הדרך הכי טובה לטפל בזה?

"D9. לקחת טרקטור ולפנות את כל מה שלא חוקי. אם תשים אוהל בתל אביב בניגוד לחוק יפנו אותו תוך שניות. בנגב הם בונים ארמונות ואף אחד לא נוגע בהם. למה המדינה לא מטפלת בזה? זה לא חוסר משילות. זה חוסר מדינה".

 

משטרה לוגו

 

מהטרור בארץ עברה השיחה לעסוק בגרעין האיראני. לדברי קידר, לאיראן יש הרבה יותר חומרים גרעיניים ממה שהעולם יודע. "הוועדה לאנרגיה אטומית מנסה להיכנס לאתרים סודיים שנמצא בהם חומר בקיע והם מסרבים. יש לזה הסבר אחד: שהם מפתחים שם אנרגיה גרעינית".

האם תקיפה יכולה למנוע את הדהרה לגרעין?

"לא. הכל חפור מתחת להרים. יש להם מנהרות באורך של קילומטר מתחת לסלעים. אין כיום פצצות שיודעות לחדור את העומק הזה. יש שם חור של שני מטר בזווית מאוד מסוימת. יהיה קשה מאוד לחדור לשם בצורה יעילה מהאוויר. אין ברירה אלא להביא לשם לוחמים שיפוצצו את היעד מבפנים".

זו הייתה טעות לא לתקוף לפני עשר שנים?

"בדיעבד כן".

האם זה הולך להצית את המזרח התיכון?

"כן. זו הסיבה היחידה שאיראן שומרת בלבנון מאות אלפי טילים. כדי שברגע התקיפה יפלו פה כל הטילים האלה. במקביל תהיה תקיפה גם מעזה. כבר במאי האחרון ראינו שהיו מולנו כמה חזיתות. בדרום, בצפון, בירושלים, בלוד, ביפו. השד הזה כבר יצא מהבקבוק. במשך שנים ישראל עבדה על ההנחה שהחזיתות נפרדות. חמאס זה דבר אחד, חיזבאללה זה דבר שני. ירדן, ירושלים, סיני. כל אחד עם אג'נדה אחרת. מה שקורה בחודשים האחרונים הוא איחוד הוקטורים. יש להם אג'נדה אחידה. במקביל לחזיתות בצפון ובדרום ינסו כוחות של ג'יהאד בתוך המדינה להפריע לכוחות הצבא לנוע בכביש 4 ובכביש 6. הם יכולים לעשות הרבה נזק".

אז איראן מצליחה בינתיים?

"כן. היא בנתה מהלך אסטרטגי בזמן שישראל עשתה מהלכים טקטיים בלבד, כמו וירוס במחשב של הכור או חיסול של מדען כזה או אחר. ישראל לא עשתה כמעט כלום במישור האסטרטגי. איראן סיפחה לעצמה את עיראק, סוריה, לבנון, עזה ותימן. זה מערך מדהים ביעילותו. האם רכשנו חברים בלבנון, סוריה או תימן? מה עשינו כל השנים בהיבט האסטרטגי? לא ייחסנו מספיק חשיבות לפעולות של האיראנים נגדנו וביום הדין זה עלול להתגלות כטעות יקרה מדי".