בראש של מוש

מוש חוג'ה עם דליה חרפוף
מוש חוג'ה עם דליה חרפוף

זו הסיבה שכורדים מצביעים לליכוד

ככורדי מבטן ומלידה אני תמיד שמח להתארח אצל בשלניות כורדיות שמזכירות לי את הבית שבו גדלתי. אחת כזו היא דליה חרפוף, המכונה "הכורדיה מעמק התימנים".

חרפוף, ילידת ירושלים, מארחת למופת בביתה הציורי בעין כרם. באירוח, שמתאים לקבוצות ומשפחות, היא מספרת את הסיפור המשפחתי – העלייה של הוריה מעמדיה שבכורדיסטאן ב-1921, נישואיה לעזרא, נגן הגיטרה המפורסם שניגן בין השאר עם זוהר ארגוב וביחד הם עושים הרבה שמח עם ריקודים, טעמים והומור כורדי.

 

מתארחים אצל דליה חרפוף
מתארחים אצל דליה חרפוף

 

אחרי שטעמנו את המאכלים המעולים שלה, וניגנו עם בעלה עזרא, התיישבתי לשאול אותה שאלה שמאוד מעניינת אותי כחוקר פוליטיקה: למה הכורדים מצביעים לליכוד.

"99 אחוז משכונת הכורדים היו ליכודניקים שרופים", אומרת דליה. "אני זוכרת את מנחם בגין שהיה בא ומנשק לאמא שלי את היד. לא ראיתי את בן גוריון עושה את זה. נכון, טדי קולק, שהיה מהמערך, היה מבקר בשכונה שלנו והוא היה מדהים, אבל עדיין הליכוד זרם בעורקים שלנו".

צפו בראיון שערכתי עם דליה בביתה:

 

חרפוף לא נאיבית לגבי הפוליטיקה. "ליכוד של פעם לא יהיה עוד. יש הרבה דברים בליכוד שאנחנו לא מסכימים איתם, אבל אנחנו מנועים מלהגיד אותם כי באופן אוטומטי יתייגו אותנו כשמאלנים".

בגין ידע לתת כבוד גדול לבני עדות המזרח. זה הסיפור, בעצם?

"בדיוק. מה שהכורדי מחפש זה שיתייחסו אליו בכבוד ולא יתנשאו מעליו. פעם המנהיגים האלה היו מגיעים לשכונה בלי מאבטחים, ובלי לסגור שכונות. פשוט מגיעים ברגל, דופקים בדלת ומתיישבים לאכול קובה סלק".

מה לגבי בדיחות על כורדים? איך את מרגישה עם זה?

"עד גיל מסוים הייתי נפגעת מזה. במיוחד שלא זיהו שאני כורדיה. חשבו שאני ספניולית. הייתה סטיגמה שכורדי משול לחמור. יש בדיחה שאמרו לחמור שהוא חמור. הוא מאוד נפגע ולא אכל שלושה ימים. אמרו לו שהוא כורדי -ה וא מת. אז הומור לחוד ומציאות לחוד. זה טוב לצחוק קצת, גם על עצמנו, אבל לעולם לא לשכוח מאיפה באת ומה השורשים שלך".